Wolne terminy tel: +48 883 417 530

Wolne terminy w czerwcu: 29.06

Spływy kajakowe Słupia

Słupia – górska rzeka prowadząca prosto do morza. 62 kilometrowy odcink Słupi z Sulęczyna do Gałęźni Małej jest przez GOK-PTTK uznany jako odcinek o charakterze górskim. Licznie występujące na trasie spływu zabytkowe budowle hydrotechniczne kilku elektrowni, stanowią wyjątkowy w Europie system energetyczny. Pokonywanie kolejnych elementów elektrowni może być uciążliwe dla kajakarzy jednak możliwość przyjrzenia się im z bliska z pewnością wynagrodzi wszystkie trudy przepraw. W górnym biegu Słupia przepływa przez liczne jeziora. W środkowym, w wyniku spiętrzeń wody, powstały zalewowe zbiorniki Konradowo i Krzynia. Rzeka zmienia kilkakrotnie kierunek biegu, zataczając szerokie łuki. W dolnym jej biegu dno jest kamieniste, z głazami, progami, bystrzami i mieliznami. Na krótkich odcinkach rzeka ma charakter przełomowy. Znaczna część trasy spływu wiedzie przez objęte ochroną leśne tereny Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.

Charakterystyka

Trasy na szlaku Słupi:

01

Gowidlino – Sulęczyno

14 km (1 dzień)

02

Sulęczyno – Bylina

14 km (1 dzień), przewózka do Soszycy: 4 km

03

Soszyca – Jezioro Głębokie

19 km (1 dzień), Przewózka do Gałęźnej Małej: 8 km

04

Gałęźna Mała – Leśny Dwór

19 km (1 dzień)

05

Leśny Dwór – Słupsk

23 km (1 dzień)

06

Słupsk – Bydlino

19 km (1 dzień)

07

Bydlino – Ustka

17 km (1 dzień)

Opis etapów Słupi

Gowidlino - Sulęczyno

Połowa odcinka składa się z jezior, których przepłynięcie wymaga od kajakarzy intensywnego wiosłowania. Na początku szlaku Słupia przypomina krętą, wąską i zakrzewioną strugę z zwartymi i średnio wysokimi brzegami. Przepłynąwszy jezioro Węgorzyno trafiamy do Sulęczyna, gdzie na uczestników spływów czeka słynna „rynna sulęczyńska”, 300-metrowe bystrze o spadku przekraczającym 4 ‰ z licznie zalegającymi głazami.

Sulęczyno – Bylina

Odcinek w początkowej fazie biegnie przez gęste lasy. Na trasie znajdują się liczne przeszkody w postaci mielizn i powalonych drzew. W okolicach miejscowości Parchowo, Słupia staje się spokojniejsza, a w jej otoczeniu lasy zmieniają się w łąki. Krajobraz nie zmienia się aż do wpłynięcia na jezioro Żukowskie. Z jeziora z powrotem wpływamy na rzekę, gdzie do przebycia zostaje jeszcze niecały kilometr aby dotrzeć do mostu w Bylinie, na którym kończy się trasa.

Soszyca – Gołębia Góra

Spływ rozpoczyna się w miejscowości Soszyca, gdzie zlokalizowana jest warto zwiedzenia zabytkowa elektrownia Struga. W początkowym etapie rzeka nie sprawie żadnych kłopotów, płynie spokojnie i w szerokim korycie. Druga część odcinka przepływa przez Park Krajobrazowy Doliny Słupi, gdzie napotykamy na przeszkody w postaci powalonych drzew. Spływ kończy się za mostem drogowym w Gołębiej Górze.