Dekalog kajakarza

 

Poniżej prezentujemy podstawowe zasady, które zapewnią Tobie i Twoim współtowarzyszom bezpieczeństwo w trakcie spływu kajakowego. Odpowiednie przygotowanie się do wpływu i przestrzeganie tych kilku zasad pozwoli cieszyć się urokami wycieczki bez przykrych niespodzianek.

 

  1. Unikaj brawury! Wykaż się proaktywną postawą i odpowiednio wcześniej rozplanuj trasę spływu. Powinna być dobrana stosownie do doświadczenia i możliwości wszystkich uczestników wycieczki. Praktyka pokazuje, że tempo będzie i tak dostosowane do uczestników, którzy są najmniej zaznajomieni z kajakarstwem. Dobranie trasy jak i poziomu trudności optymalnie do możliwości zapewni komfort i maksymalne czerpanie przyjemności z takiego spływu, bez niepotrzebnej frustracji.
  2. Sprawdzaj pogodę! Rozpoczęcie spływu w trakcie obfitego deszczu i silnego wiatru to wyraz braku odpowiedzialności. W trakcie wycieczki nie zapominaj o kontrolowaniu warunków pogodowych – mogą się dość dynamicznie zmienić, a takie gwałtowne pogorszenie wpłynęłoby negatywnie na komfort uczestników.
  3. Bezpieczeństwo jest najważniejsze! Bez względu na to, jak dobrym jesteś pływakiem, założona kamizelka ratunkowa powinna być stałym elementem ubioru zarówno Twojego, jak i pozostałych towarzyszących Ci kajakarzy. Dzieci oraz osoby, które nie potrafią pływać oraz początkujący kajakarze powinny być pod stałym nadzorem bardziej doświadczonych uczestników.
  4. Pamiętaj o zasadach rozpoczynania i kończenia spływu. Doświadczeni kajakarze zawsze przypominają o tym, aby do kajaka wsiadać wtedy, gdy jest on ustawiony w górę rzeki. Z kolei podczas wysiadki należy najpierw skierować kajak pod prąd. Wzajemna pomoc podczas wsiadania i wysiadania jest w trakcie spływów naturalnych odruchem dla uczestników i pozwoli uniknąć kontuzji.
  5. Obserwuj wodę i wypatruj niebezpieczeństw! Co jakiś czas zwracaj uwagę na potencjalne niedogodności i utrudnienia, które mogą wystąpić po drodze. Obserwacja fal i wirów w nurcie rzeki to konieczność. Wprawny kajakarz będzie w stanie pomyślnie zinterpretować te znaki i zawczasu zareagować. Wspomniane znaki na wodzie mogą zwiastować podwodne przeszkody, które finalnie mogłyby doprowadzić nawet do wywrócenia kajaka lub osadzenia go na kamieniach. Podczas spływu trzeba także szybko reagować, gdy zbliżasz się do nisko zwisających gałęzi czy powalonych drzew.
  6. Kajak może się wywrócić! Co prawda jego kształt został odpowiednio zaprojektowany, aby uniknąć takich sytuacji, ale może w tym pomóc tzw. czynnik ludzki. Wykonywanie gwałtownych ruchów czy próba napłynięcia dla zabawy na sąsiedni kajak mogą wywołać niepożądany skutek. Jeżeli już dojdzie do wywrócenia kajaka – holuj go właśnie w takiej postaci, bez prób odwrócenia go. Dzięki temu nie nabierze on wody gdy będziesz usiłować odwrócić go na rzece.
  7. Wystrzegaj się samotnego pływania! Nie jesteś w stanie przewidzieć, co może wydarzyć się w trakcie takiego samotnego spływu. Nagłe pogorszenie pogody, zasłabnięcie, trudna do wyminięcia przeszkoda – pokonanie tego w pojedynkę może okazać się trudne. W razie takiej nieprzewidzianej awarii zawsze warto mieć przy sobie kogoś, kto udzieli pomocy lub będzie w stanie ją sprawnie zorganizować.
  8. Bądź w kontakcie! Zawsze powinieneś mieć przy sobie naładowany i zabezpieczony przed działaniem wody telefon komórkowy. Zapisz zawczasu w liście kontaktów numery do służb, które działają w pobliskim regionie. Gorączkowe poszukiwanie numerów w przypadku zagrażającej sytuacji może nie przebiegać gładko, zwłaszcza w sytuacji stresowej, dlatego zabezpiecz się wcześniej na taką ewentualność!
  9. Nie sięgaj po używki! Spożywanie alkoholu czy innych środków, które mogą wpływać na Twoją percepcję jest niewskazane w trakcie spływu. W przypadku pojawienia się niebezpiecznej sytuacji warto mieć trzeźwy umysł, aby móc szybko reagować.
  10. Dbaj o środowisko! Los naszej planety leży w naszych rękach i wyraża się w codziennych wyborach. Wyrzucanie śmieci podczas spływu i niszczenie roślinności jest naganne, nie wspominając już o tym, że przeczy zasadom dobrego wychowania.

Jak przygotować się do spływu?

 

Przygotowanie planu wycieczki.

Punktem wyjściowym poprzedzającym spływ jest uprzedni wybór trasy. Na początku dobrze jest zrewidować siły swoje jak i pozostałych uczestników na mniej wymagającym odcinku. Dobrą praktyką jest stopniowanie poziomu trudności jak i dystansu – szczególnie, jeśli w trakcie spływu mają także uczestniczyć dzieci. Praktyczny wykaz znajdziesz w przewodniku, który czytelnie wskazuje dystans i poziom trudności konkretnych tras.

Strój

Każdorazowo przed udaniem się na spływ należy zapoznać się przewidywaną prognozą pogody i zgodnie z nią dobrać ubiór. Podstawowe niezbędniki, które przydadzą się w trakcie wycieczki to czapka z daszkiem lub kapelusz, które ochronią przed promieniami słońca, okulary słoneczne, polarowa bluza na wypadek ochłodzenia, lekka wodoodporna kurtka oraz spodnie wykonane z szybkoschnącego materiału. Nagłe załamanie pogody może zaskoczyć uczestników spływu, dlatego zawsze warto mieć przygotowany taki awaryjny zestaw. Nie zaleca się zabierania na spływ biżuterii czy zegarków na bransolecie – łatwo je stracić podczas bliskiego spotkania z gałęziami. Japonki czy klapki lepiej zostawić na czas korzystania z kajaków – podczas wchodzenia do kajaka czy opuszczania go mogą być przyczyną kontuzji. Na spływ zaleca się korzystanie z obuwia dedykowanego właśnie do wody. Nie są drogie, można je dostać praktycznie w każdym większym markecie.

Ekwipunek

Kajak wraz z wiosłami oraz kamizelka (asekuracyjna lub ratunkowa, która będzie pomocna dla osób, które nie potrafią pływać) to standardowe wyposażenie jakie gwarantuje organizator spływu.  Należy pamiętać, by bezwzględnie nosić kamizelkę na sobie, a nie posługiwać się nią jako elementem do wyściełania podpórki pleców w kajaku. Zaleca się także zakup na własną rękę lub wypożyczenie worka kajakowego – w nim zmieści się reszta wyposażenia – mowa tu o dodatkowym ubraniu, niezbędnych dokumentach i kluczach do samochodu, posiłku i napojach. Jeśli będzie dobrze związany – zagwarantuje bezpieczeństwo nawet w przypadku wywrócenia kajaka. Telefon z kolei wymaga dodatkowej ochrony – warto wcześniej zaopatrzeć się w wodoodporne etui. Podczas spływu może także przydać się zapasowe ubranie – mocno zrolowane zajmie mniej miejsca. Schowanie go w takim worku chroniącym przed przemoczeniem pomoże wyjść z opresji w przypadku niezaplanowanej kąpieli. Na spływie przydadzą się także lekkostrawne przekąski w postaci owoców czy słodyczy. Absolutny must-have to odpowiednia ilość wody – co najmniej 1,5 l na osobę. W przypadku ciepłych dni przyda się także krem w wysokim filtrem UV – podczas spływu słońce szybciej oddziałuje na skórę, dlatego warto uchronić się przed niechcianym poparzeniem. Zwieńczeniem tego ekwipunku powinna być również apteczka wyposażona w leki przeciwbólowe, plastry i wodę utlenioną. Przydać się mogą również preparaty na kleszcze i komary. Na dłuższe wyprawy nieodzownym elementem okaże się sprzęt biwakowy – w jego doborze pomogą doświadczeni miłośnicy spływów kajakowych i wypoczynku na łonie natury.