Spływy kajakowe Radunia
Radunia – dzięki swojemu charakterowi i otoczeniu jest jedną z najbardziej cenionych rzek w Polsce. Przepływa przez serce Kaszub, dlatego przez wielu rdzennych mieszkańców określana jest mianem krwioobiegu Szwajcarii Kaszubskiej. Położenie Raduni zapewnia bliskość pięknych krajobrazów, które każdemu dostarczą niepowtarzalnych wrażeń. Otoczenie czystych jezior, wysokich wzgórz (Wieżyca – 328,7 m.n.p.m.) oraz głębokich jarów sprawia, że spływy Radunia są niezapomniane. Zresztą przekonajcie się sami! Zapraszamy!
Charakterystyka
Radunia jest rzeką mało uczęszczaną, dlatego jest idealną rzeką do spokojnego odpoczynku z dala od wakacyjnego natłoku turystów. Ponadto Radunia umożliwia organizację spływów przez cały rok – możliwość spływów zimowych!
- Całkowita długość Raduni: 104,6 km
- Długość szlaku Raduni: 98,0 km
- Średni spadek na szlaku: 1,5 ‰ (w Jarze Raduni: 6 ‰).
Trasy na szlaku Raduni:
Kółko Raduńskie
40 km (2-3 dni)
Ostrzyce – Kiełpino (Górna Radunia)
13,5 km (1 dzień)
Kiełpino – Rutki (Jar Raduni)
13 km (1 dzień)
Rutki – Kolbudy
17 km (1 dzień)
Stężyca [start]
Kółko Raduńskie – 40km (2-3dni)
1 of 17I przenoska – Chmielonka
2 of 17II przenoska – Brodnica Dolna
3 of 17III przenoska – Krzeszna
4 of 17IV przenoska – Gołubie
5 of 17Stężyca [koniec]
Kółko Raduńskie – 40km (2-3dni)
6 of 17Kartuzy
7 of 17Ostrzyce [start]
Ostrzyce – Kiełpino (Górna Radunia): 13,5 km (1 dzień)
8 of 17Kiełpino [koniec]
Ostrzyce – Kiełpino (Górna Radunia): 13,5 km (1 dzień)
9 of 17Kiełpino [start]
Kiełpino – Rutki (Jar Raduni): 13 km (1 dzień)
10 of 17Rutki (Jar Raduni) [koniec]
Kiełpino – Rutki (Jar Raduni): 13 km (1 dzień)
11 of 17Rutki [start]
Rutki – Kolbudy: 17 km (1 dzień)
12 of 17Kolbudy [koniec]
Rutki – Kolbudy: 17 km (1 dzień)
13 of 17Gdańsk
14 of 17Żukowo
15 of 17Kiełpino
16 of 17Ostrzyce
17 of 17Opis etapów Raduni
Kółko Raduńskie
Ostrzyce – Kiełpino (Górna Radunia)
Etap rozpoczyna się w pobliżu mostu drogowego w Ostrzycach, znajdującego się w pobliżu budynku informacji turystycznej. Od początku Radunia zaskakuje nas atrakcjami. Po 50-100 metrach spływu na kajakarzy czeka bystrze, w postaci kilku stopni przy dawnym młynie (obecnie pensjonat Zielony Młyn). Po przepłynięciu 1,5 km wpływamy na jezioro Trzebno o długości zaledwie 900 metrów. W celu sprawnego przepłynięcia jeziora należy trzymać się jak najbliżej lewego brzegu, dzięki czemu z łatwością trafimy na wypływ Raduni. Na ujściu rzeki zainstalowana jest metalowa zastawka, którą można pokonać na dwa sposoby: ominąć wąskim przepływem po prawej stronie lub przeciągnąć kajak łąką na lewym brzegu. Za zastawką Radunia spokojnie meandruje po pagórkowatych terenach w otoczeniu zielonych łąk pełnych różnego rodzaju zwierzyny. W Goręczynie mijamy dwa mosty drogowe. Po wypłynięciu z miejscowości, czeka nas pokonywanie kolejnych krętych meandrów wśród pól i łąk. W dalszym odcinku przepływamy pod: kładką z podwieszonymi rurami, dwoma mostami kolejowymi oraz mostem drogowym. Przepłynięcie tego ostatniego oznacza, że właśnie przepłynęliśmy przez Somonino. Od tego momentu Radunia płynie wąskim wąwozem, o stromych brzegach. Okolica staję się niezwykle malownicza, a widoki coraz bardziej interesujące. Nurt przybiera na sile, co sprawia, że liczne i coraz bardziej kręte meandry przepływa się z przyjemnością. Dopływając do Kiełpina, z prawej stronie dostrzegamy strome wzniesienie (Wyczechowo), pokryte na przemian lasami i łąkami, na których licznie pasie się bydło. Metą spływu tym etapem jest baza Kaszubskich Kajaków, umiejscowiona z lewej strony za betonowym mostem drogowym z niebiesko-białymi barierkami na trasie Kiełpino-Borcz (Wysiadanie z kajaków po prawej stronie przed mostem – jest ZAKAZANE przez Lasy Państwowe). Na terenie naszej bazy możesz spokojnie ochłonąć z wrażeń po spływie oraz zrobić ognisko czy rozbić biwak.
Kiełpino – Rutki (Jar Raduni) odcinek zamknięty
Etap Jarem Raduni dzieli się na dwa odcinki (7 km do Babiego Dołu, 13 km do Rutek). Jest to jeden z najtrudniejszych odcinków na Kaszubach i całym Pomorzu. Spływa Przełomem Raduni rozpoczyna się z bazy Kaszubskich Kajaków w Kiełpinie. Po około 2 km widoczna jest znaczna zmiana otoczenia i krajobrazu. Miejsce łąk zajmuje zwarty las. Na obu brzegach możemy spostrzec ostatnie zabudowania letniskowe przed rezerwatem. Znaczy to, że wpływamy na przełomowy odcinek Raduni. Jar Raduni charakteryzuje się bardzo silnym nurtem, który po ewentualnym wywróceniu się, utrudnia powrót do kajaka. Na tym odcinku rzeka piętrzy się oraz podmywa brzegi i drzewa tworząc przy tym niesamowite zakola. W korycie znajdują się liczne powalone drzewa oraz bystrza i płycizny. Ten fragment szlaku jest niezwykle urokliwy i jedyny w swoim rodzaju. Od razu odczuwamy, że jest to dziki zakątek, właściwie niezmieniony przez człowieka. Duża liczba przeszkód, wartki nurt oraz ostre zakręty sprawią, że kajakarze na długo zapamiętają Jar Raduni. Zwalone drzewa można mijać bokiem, niektóre górą, a jeszcze inne wjeżdżając na nie rozpędem. Czasami przepłynięcie pod przeszkodą jest możliwe jedynie po całkowitym schowaniu się w wnętrzu kajaka. Szybki nurt, który jest spowodowany spadkiem rzeki na poziomie 6 ‰, wymusza ekspresowe podejmowanie decyzji, ponieważ każde zawahanie może skończyć się wywrotką. Spływ przełomem Raduni należy odpowiednio zaplanować, ponieważ nie ma możliwość przerwania spływu. Punktem końcowym spływu może być betonowy most drogowy na Babim Dole lub zapora zbiornika wodnego przy elektrowni w Rutkach.
Rutki – Kolbudy
Odcinek, który przebiega przez tereny w znacznym stopniu zagospodarowane przez człowieka. Spływy rozpoczynają się przy moście drogowy w Rutkach a kończą na zbiorniku wodnym w Łapinie. Na trasie znajdują się dwie przenoski. Odcinek trudny z licznymi powalonymi drzewami. Minimalna liczba osób: 6.