Spływy kajakowe Radunia

Spływy kajakowe Słupia

Słupia – górska rzeka prowadząca prosto do morza. 62 kilometrowy odcink Słupi z Sulęczyna do Gałęźni Małej jest przez GOK-PTTK uznany jako odcinek o charakterze górskim. Licznie występujące na trasie spływu zabytkowe budowle hydrotechniczne kilku elektrowni, stanowią wyjątkowy w Europie system energetyczny. Pokonywanie kolejnych elementów elektrowni może być uciążliwe dla kajakarzy jednak możliwość przyjrzenia się im z bliska z pewnością wynagrodzi wszystkie trudy przepraw. W górnym biegu Słupia przepływa przez liczne jeziora. W środkowym, w wyniku spiętrzeń wody, powstały zalewowe zbiorniki Konradowo i Krzynia. Rzeka zmienia kilkakrotnie kierunek biegu, zataczając szerokie łuki. W dolnym jej biegu dno jest kamieniste, z głazami, progami, bystrzami i mieliznami. Na krótkich odcinkach rzeka ma charakter przełomowy. Znaczna część trasy spływu wiedzie przez objęte ochroną leśne tereny Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.

CHARAKTERYSTYKA

  • Całkowita długość Słupi: 141,0 km;
  • Długość szlaku Słupi: 124,7 km;
  • Średni spadek na szlaku: 4 ‰ w górnym biegu, 0,3 ‰ w dolnym biegu.

TRASY NA SZLAKU SŁUPI

1. Gowidlino – Sulęczyno: 14 km (1 dzień),
2. Sulęczyno – Bylina: 14 km (1 dzień) ,
przewózka do Soszycy: 4 km,
3. Soszyca – Jezioro Głębokie: 19 km (1 dzień),
Przewózka do Gałęźnej Małej: 8 km,
4. Gałęźna Mała – Leśny Dwór: 19 km (1 dzień),
5. Leśny Dwór – Słupsk: 23 km (1 dzień),
6. Słupsk – Bydlino: 19 km (1 dzień),
7. Bydlino – Ustka: 17 km (1 dzień).

OPIS ETAPÓW SŁUPI

1. Gowidlino - Sulęczyno
Połowa odcinka składa się z jezior, których przepłynięcie wymaga od kajakarzy intensywnego wiosłowania. Na początku szlaku Słupia przypomina krętą, wąską i zakrzewioną strugę z zwartymi i średnio wysokimi brzegami. Przepłynąwszy jezioro Węgorzyno trafiamy do Sulęczyna, gdzie na uczestników spływów czeka słynna „rynna sulęczyńska”, 300-metrowe bystrze o spadku przekraczającym 4 ‰ z licznie zalegającymi głazami.

2. Sulęczyno – Bylina

Odcinek w początkowej fazie biegnie przez gęste lasy. Na trasie znajdują się liczne przeszkody w postaci mielizn i powalonych drzew. W okolicach miejscowości Parchowo, Słupia staje się spokojniejsza, a w jej otoczeniu lasy zmieniają się w łąki. Krajobraz nie zmienia się aż do wpłynięcia na jezioro Żukowskie. Z jeziora z powrotem wpływamy na rzekę, gdzie do przebycia zostaje jeszcze niecały kilometr aby dotrzeć do mostu w Bylinie, na którym kończy się trasa.

3. Soszyca – Gołębia Góra

Spływ rozpoczyna się w miejscowości Soszyca, gdzie zlokalizowana jest warto zwiedzenia zabytkowa elektrownia Struga. W początkowym etapie rzeka nie sprawie żadnych kłopotów, płynie spokojnie i w szerokim korycie. Druga część odcinka przepływa przez Park Krajobrazowy Doliny Słupi, gdzie napotykamy na przeszkody w postaci powalonych drzew. Spływ kończy się za mostem drogowym w Gołębiej Górze.

© Copyright 2014-2015. All Rights Reserved. kajaki-radunia.pl - spływy kajakowe Radunią

Projekt i wykonanie: Strony www

Pogoda Somonino z serwisu